Lista niezbędnych regulaminów oraz zalecanych procedur w szkole i przedszkolu.

Cześć,

w ostatnim czasie otrzymuję bardzo dużo wiadomości z prośbą o pewien dokument – dlatego właśnie postanowiłam go dla Ciebie stworzyć! 🙂 Bardzo cieszą mnie te pytania, bo dzięki temu wiem, z czym możesz mieć największą trudność i łatwiej jest mi pomóc.

Przyznaję, że kiedy sama zaczęłam pracować jako dyrektor, brakowało mi takiego zestawienia – obowiązkowych regulaminów i procedur w szkole. Gdybym wtedy otrzymała taką listę, na pewno ułatwiłoby mi to pracę.

Przygotowałam dla Ciebie zestawienie zalecanych procedur i regulaminów, ale również tych dodatkowych – choć dodatkowych,  to wcale nie oznacza, że mniej ważnych.

Proszę, przeglądając moją listę pomyśl o tym, co jest ważne dla TWOJEJ szkoły. 

Bo przecież każda jest inna i każda zmaga się z innymi problemami. W jednej są to uciążliwi rodzice, które potrzebują regulaminów, aby można im było łatwiej wytłumaczyć, skąd biorą się Twoje decyzje. Inna szkoła ma kłopotliwą infrastrukturę, w której ciężko zrobić sensowny grafik dyżurów, bo ma mnóstwo zakamarków i miejsc, które ciężko kontrolować. Jeszcze inna szkoła, to szkoła specjalna lub z oddziałami integracyjnymi, która potrzebuje procedur dotyczących bezpieczeństwa uczniów i współpracy z rodzicami w tym zakresie.

Jak widzisz, już sam wybór dokumentów może być kłopotliwy. Drugą sprawą jest sama ich treść. Taka, która odpowiadałaby potrzebom Twojej placówki, ale także była zgodna z przepisami prawnymi.

Ja oczywiście zajmuję się sporządzaniem tych dokumentów na zlecenie. Jako prawnik, ale także jako nauczyciel, oprócz przepisów, znam także rzeczywistość szkolną i wiem, jak pewnie rzeczy napisać, aby były one praktyczne.

Bo te dokumenty mają być – dla nauczycieli, dla rodziców, dla uczniów, dla dyrektora, a nie tylko po to, żeby były.